FK Jeseník  –  FK Nový Jičín  –  4 : 3 (1 : 2)

Sestava:         Matějka-2,5  –  Táborský-3; Slámka-2,5; Mráz-2,5;

Bráblík-2,5  –  Hapala-3; Bartošek-2; Gnida-2;

Prachař-2  –  Urban-2; Formánek-3

Střídali:           Švardala-3; Brumovský, Bužík – hráli krátce

Branky:           2x Gnida, 1 – Urban, Bráblík

Komentář:      Domácí utkání s N.Jičínem nás nezastihlo v optimálním rozpoložení. V začátku zápasu jsme kupili chybu za chybou a soupeř toho pochopitelně záhy využil ke vstřelení vedoucí branky, kdy naši hráči jen přihlíželi individuální akci jednoho ze soupeřů a ten pohodlně skóroval. Nevypadalo to příliš dobře. Povedla se nám však výborná křídelní akce, při které se dostal Prachař až k brankové čáře, předložil míč před branku soupeře, kde dva naši minuli, ale stačili míč vrátit před pokutové území Gnidovi a ten dalekonosnou střelou vyrovnal. Vyrovnávací branka jakoby vlila hráčům nové síly. Začali jsme daleko lépe a přesněji kombinovat a soupeř se dostával pod stále větší tlak. Žel brankové příležitosti, které jsme si v této fázi utkání vypracovali jsme nevyužili a soupeř se z ojedinělého nákopu, kdy míč proskákal středem až za obranu, dostal opět do vedení. O přestávce jsme hráče upozornili na chyby a nedostatky a byli jsme připravení otočit stav zápasu stejně jako v utkání s Opavou. K obratu zavelel povedenou střelou z dálky opět Gnida a začínalo se jakoby od začátku. V těchto minutách se nehrál příliš líbivý fotbal. Byl to spíš boj o každý kousek hřiště a přesto, že se našim hráčům nijak zvlášť nedařilo, byli to oni, kdo šli za vítězství usilovněji. Jejich snaha byla po zásluze odměněna. Urban vybojoval míč ve středu hřiště a jak je jeho zvykem, namířil si to přímo na branku a přestože šel přes velký počet bránících hráčů, dostal se až k úspěšnému zakončení. Zdálo se, že je rozhodnuto, ale soupeř nechtěl odjet z Jeseníku bez bodů a vrhnul všechny síly do útoku a to se mu vyplatilo, když jsme nezachytili rychlou narážečku a bylo opět srovnáno. Již jsme se smiřovali se ztrátou bodů v tabulce pravdy, ale v úplném závěru se před branku soupeře doslova probil opět Urban a z jeho zpětné přihrávky vstřelil vítěznou branku Bráblík. Naše vítězství lze označit za šťastné, ale také jako naprosto zasloužené, neboť jsme byli přece jenom o něco lepším týmem.

KONICE – JESENÍK 1 : 2 (1:0)

Ve druhém kole naše mužstvo starších žáků zajíždělo v pátek odpoledne na umělou trávu do Konice. Od úvodních minut se hrál vyrovnaný fotbal s optickou převahou jesenického mužstva, které bylo lepší na míči, ale domácí vše nahrazovali velkou bojovnosti a úsilím, kdy se soustředili převážně jenom na nakopávané míče na své dva vysoké útočníky. Obrany pracovali spolehlivě a tak se bojovalo o střed hřiště, kde měli mírně navrch hráči z Jeseníku, ale svoji převahu nedokázali využit k ohrožení domácího brankaře, na tož pak v vypracování nějaké brankové příležitosti. Byli to naopak domácí, kteří udeřili jako první. Využili nedorozumění hostující obrany, kdy Cekuras za cenu žluté karty zastavil domácího hráče před vlastním pokutovým územím. K přímému kopu se postavil Hubený. Jeho tvrdou střelu vyráží Bašný před sebe, kde nehlídaný Smrž dorazil míč do jesenické sítě. Jedinou příležitosti hostí za první poločas se dá nazvat průnik Švajky po levé straně, kdy se s míčem dostal až na roh malého vápna, ale místo střely hledal obsazeného hráče.

Druhý poločas ze strany hráčů FKJ byl jako nebe a dudy. Po pohovoru v kabině a přeházení sestavy došlo k markantnímu zlepšení. Hned ve 36.min. utekl po pravé stran Pospíšil a z jeho nezištné přihrávky s velkým přehledem vyrovnává Tomáš Cundrla. Hned o další dvě minuty má velkou šanci Alföldi, který sám v tváři tvář domácímu brankaři neproměňuje velkou příležitost na obrat v zápase. Smutný hrdina Libor Alföldi po centru Pospíšila se prosadil v hlavičkovém souboji na malém vápně, ale míč skončil jen těsně vedle levé tyče domácí branky. Další obrovskou příležitost neproměnil Švajka, který postupoval zcela sám. Z druhé strany mohl vstřelit druhou branku Pospíšil, ale také ztroskotal na domácím brankaři. Hosté se své vítězné branky přesto dočkali v 52.min., kdy Bráblík vysunul Honzu Švajku a ten se tentokrát nemýlil a vstřelil vítěznou branku svého mužstva. Hosté měli opět další příležitosti, ale další branky se nedočkali. Pozorná hostující obrana domácí mužstvo ve druhém poločasu k ničemu nepustila a za zmínku snad stojí přímý kop ze střední vzdálenosti, který však hostující zeď až ke svému brankaři nepustila.

Hosté v tomto utkání první poločas naprosto zbytečně prohospodařili, aby ve druhém naprosto dominovali. Potěšujícím zjištěním je,že domácí mužstvo nepustilo za celý zápas do jediné brankové příležitosti. Střelecká produktivita dnes byla žalostná až mizerná, ale každý den není posvícení. Za výkon jakým se mužstvo prezentovalo ve druhém poločase je nutno hráče pochválit.

Sestava a hodnocení: Bašný 6,5 – Bauer 7,5, Balčirák 8,5, Cekuras 7,5, Horák 8 – Litvík 7,5, Bráblík 7,5, Zrník 7,5, Švajka 8 – Alföldi 7, Pospíšil 8,5. Střídali: Látka 6,5, Nečesal 8, Polzer 7, Cundrla 8.
Branky: Cundrla, Švajka.
Žluté karty: Cekuras, Bašný.

V poslední chvíli

JESENÍK – NOVÝ JIČÍN 2 : 1 (0:0)

Naši starší dorostenci sehráli v neděli dopoledne druhé domácí utkání nové sezony v moravskoslezské divizi. Proti Novému Jičínu měli po celou dobu převahu a připsali si zaslouženou, i když nejtěsnější výhru.

Jeseník se ujal vedení v 55.minutě, kdy Žiga vyslal kolmici za obranu, kam si naběhl Zrník a po zemi překonal brankáře hostí. Soupeř se většinu utkání bránil, ale v 83.minutě dokázal z ojedinělé akce vyrovnat. Fotbalová spravedlnost ale tentokrát nebyla slepá: z úplně poslední akce dal Jan Krátký hlavou vítězný gól a v nastaveném čase rozhodl o třech bodech pro domácí.

Podrobnosti později v trenérském hodnocení.

FOTOGALERIE ZDE

Podrobněji o derby

Po dlouhých letech zavítal Jeseník do sousední České Vsi k mistrovskému utkání. Předchozí výsledky favorizovali hostující mužstvo za favorita, ale jak to v takových utkáních bývá, favorit se musel na své vítězství hodně nadřít. Přes optickou převahu to byli domácí, kteří měli v 8.min. velkou příležitost Navrátilem, ten však trefil jenom vyběhnuvšího Pastuchu. Ve 14.min. centrovaný míč přeletěl Pastuchu a Plhák před nabíhajícím Opravilem uklidil míč do na rohový kop. V 16.min. se už však měnilo skóre, kdy Patrik Plhák vystihl špatně zahranou malou domů a střelou přes padajícího Tilla vstřelil první branku hostů. Domácí hráči hnání vytrvalým povzbuzováním svým trenérem měli dvě dobré možnosti na vyrovnání. Nejdříve zůstal stát na brankové čáře Pastucha a Lazarov poslal míč vedle jeho levé tyče. Ve 34.min. se pro změnu rozhodl jesenický gólman vyběhnout, ale k míči se nedostal a hostující kapitán Macura odvracel míč směřující do opuštěné branky na rohový kop. Hosté si vážnější příležitost do přestávky nevypracovali a několik nadějných pokusů zůstalo nevyužito. V závěru prvního poločasu se na hřišti několikrát zbytečně přiostřilo.

Druhý poločas začali hosté náporem a hned v 50.min. si na centrovaný míč Karakasidise naběhl Lukáš Woitek a nekompromisní hlavičkou z malého vápna navyšil vedení hostů na dvě branky. Domácí ještě nestihli vstřebat tento moment a už inkasovali znovu. To v 53.min. Karakasidis vracel přetažený centr zpět před domácího brankaře, kde šel neohroženě do souboje s domácím brankařem Lukáš Woitek a odměnou mu byl třetí gól v domácí síti.Po této brance na hřišti už dominovalo jediné mužstvo a to hostů. Domácí se snažili což jím síly stačili, ale na rozjetý rychlík hostí to už nestačilo. Ti se však předháněli v zahazování brankových příležitosti. Domácí měli možnost vstřelit čestnou branku v 69.min, kdy zahrával Michálek přímý kop, ale míč z jeho kopačky skončil vysoko na brankou hostí. Hosté i když neproměňovali své příležitosti, tak byli několikrát odměněni otevřeným potleskem slušně zaplněného stadiónku. V samotném závěru střídající Hanzlík vysunul rozběhnutého Lukáše Woitka, který na dvakrát překonal vyběhnutého domácího brankaře Tilla a tím zkompletoval svůj hattrick.

Musíme si otevřeně přiznat, že kvalitou utkání asi zklamalo za svým očekáváním, ale vítězství mužstva FKJ je naprosto zasloužené. Domácí přes veškerou snahu za hosty zaostali a proto v soutěži poprvé na domácím hřišti ztratili všechny body. Hostům v dnešním utkání trvalo než se dostali do své herní pohody, ale ve druhém poločase už byla znát síla mužstva, která v předchozích utkáních na hřišti rozdávala radost ze hry.

Sestava a hodnocení:  Pastucha 6 – Keltner 6,5 (68´.Novák 6), Karakasidis 8, Macura 8, Vavrač 7 – Woitek 8,5, Minka 6,5 (61.Hanzlík 6), Mlynář 8, Schneider 5,5 (43´.Glac P. 7) – Bříza 6 Plhák 8.
Branky: Woitek 3, Plhák 1.
Žluté karty: Minka, Vavrač.

Výhra na úvod

TJ Sokol Stará Červená Voda – FK Jeseník   3 : 6  (2:2)

Jesenická starší přípravka U-11 zahájila úspěšně nový soutěžní ročník v okresním přeboru. Na hřišti ve Staré Červené Vodě vedl tým provizorně trenér Milan Marcinov. Někteří hráči byli stále ještě na prázdninách, a tak musel být kádr v tomto utkání doplněn o několik hráčů z mladší přípravky.

Sestava:  Černý Bohuslav – Majdiš Marek, Formánek Ondřej, Bár David, Látka Lukáš, Sytař Jakub, Zelinka Karel, Zelinka Matěj, Mrva Jaroslav, Hlobil Lukáš.

Vývoj skóre a střelci našich branek:3.min. Bár David – 0:1, 4.min – 1:1, 10.min. Bár David – 1:2, 23.min. – 2:2, 28.min. Bár David – 2:3, 30.min. Zelinka Matěj – 2:4, 32.min. Bár David – 2:5, 38.min. Hlobil Lukáš – 2:6, 42.min. – 3:6.

Mladší žáci bodovali v Konici

KONICE – JESENÍK 2 : 4 (1:1)

Druhé utkání nového soutěžního ročníku zvládli jeseničtí mladší žáci o poznání lépe než v prvním kole. A to jak herně, tak i výsledkově. Na „umělce“ v Konici měli po celé utkání výraznou převahu a jen trestuhodné zahazování gólových šancí je připravilo o vítězství větším rozdílem.

Přestože byl Jeseník herně lepší, jako první se radovali domácí, když už ve druhé minutě potrestali hrubou chybu v obraně. V dalším průběhu si hosté připravili spoustu střeleckých možností, ale výborného konického brankáře překonal až v závěru poločasu Matyáš Latzel.

Po změně stran se přece jen projevila herní kvalita jesenického týmu, který definitivně zlomil odpor soupeře – nejprve se trefil Tomáš Cundrla a poté se mezi střelce zapsal i Petr Buček. Domácí se ještě dokázali vrátit do utkání, když využili další individuální chyby v obranné řadě hostů  a snížili na 2:3. Dvoubrankový náskok ale vrátil Jeseníku Karel Tulis a pečetil celkové vítězství hostů.

Sestava FK Jeseník U-13: Drastich, Dostál, Sytař, Krézek, Bouchal, Cundrla, Zelinka, Latzel, Tulis, Buček, Plšek, Sedlák.

Česká Ves – Jeseník 0 : 4

Kvalita dlouho očekávaného utkání zaostala za jeho významem a důležitostí, jaké mu oba tábory přikládaly. Derby skončilo zaslouženou výhrou papírového favorita 4:0.

Našemu mužstvu od prvních minut patřil míč, ale chyběla lehkost a uvolnění z předchozích utkání. Nervozitu ještě prohloubila první šance České Vsi, kterou Pastucha zázračně chytil. Až v 16.minutě Patrik Plhák vybojoval míč, pronikl do šestnáctky a obloučkem přes gólmana otevřel skóre z první naší šance.

Jeseník měl územní převahu, domácí bojovali a vyráželi k nebezpečným brejkům. Navíc hrozili i ze standardních situací a na konci poločasu mohli vyrovnat, když balon směřující do naší brány vyhlavičkoval na čáře Macura.

Po změně stran Jeseník zlepšil pohyb a potvrdil herní dominanci třemi brankami – o všechny se postaral Lukáš Woitek. Nejprve hlavou usměrnil do branky přesný centr Karakasidise, poté se prosadil v závaru na malém vápně, když domácí gólman nedosáhl na centrovaný míč. Třetí gól na konci utkání dal po Hanzlíkově kolmici, když šel sám na brankáře.

Jeseník zvládl utkání, které bylo náročné hlavně po psychické stránce, a dál prochází soutěží bez ztráty bodu.

PODROBNOSTI ZDE

FK Jeseník: Pastucha – Keltner, Karakasidis, Macura, Vavrač – Woitek, Mlynář, Minka, Schneider – Bříza, Plhák. Střídali: P.Glac, Hanzlík, Novák.

Co k tomu dodat!

SK Uničov – FK Jeseník  8:1  (3:1)

Snad jen omluva fanouškům a příznivcům FK Jeseník. Přiznám se, že jen těžko hledám slova komentáře k tomuto utkání, protože vlastně není co komentovat. Přesto pár slov.

Přijeli jsme na půdu soupeře z Uničova, mužstva, které pravidelněji tuto soutěž také vyhrává, takže jsme nečekali, že na ně vletíme a opět si odvezeme 3 body tak, jak tomu bylo i v minulé sezóně, kdy se zároveň podařilo vyhrát i domácí utkání. Čekali jsme, že to bude těžké, soupeř nás však překvapil již v úvodu utkání, kdy po chybě špatného dostupování útočníků soupeře před naši šestnáctkou vznikla situace, kdy náš stoper musel tuto situaci „hasit“. Po faulu však z toho byla penalta a domácí v 9 min. již vedli 1:0. Následující sled událostí v náš neprospěch byl rychlý. V 19. minutě po zmatku v obraně a špatně odkopnutém míči domácí zvyšují již na 2:0, ve 21. minutě následuje náš přímý kop z cca 30 m, exekutor však trefuje bránícího protihráče, míč odrazem tečuje rozhodčího a soupeř šel do brejku 2 na 1 a zvyšuje již na 3:0. V této době to bylo již na ručník. Našli jsme však sílu k obratu a zdálo se, že poločas snad i otočíme. Ve 30. min zahráváme rohový kop, který našel výborně před prázdnou brankou na zadní tyči  Martina Chromka, který se však zřejmě zalekl a míč poslal nad. Ve 40 min. Jarda Orel napřáhl a nádhernou střelou z 30 m míč poslal do sítě překvapeného domácího brankáře, 3:1. Poločas jsme mohli tedy korigovat a snad i vyrovnat.

Do druhého poločasu jsme nastoupili s odhodláním něco s tímto výsledkem udělat. Opak byl však realitou. Hned v úvodu druhé půle stoper chyboval „kiksem“ uprostřed hřiště špatnou rozehrávkou, namazal tímto útočníkovi soupeře, který samostatný nájezd na jinak výborného Honzu Pastuchu v bráně tento proměnil a  zvýšil na 4:1 a bylo po všem. Následoval sled chyb, frustrace. V 61. minutě 5:1 po špatném odehrání míče z naší šestnáctky, v 72. minutě ztráta záložníka uprostřed hřiště, následoval opět brejk na Honzu – 6:1, v 76. minutě po zmatku v obraně – 7:1 a v samotném závěru ostudu završila penalta na konečných 8:1.

Dostávám se k samotnému závěru hodnocení. Co k tomu dodat? Snad jen to, že to byl opět vynikající soupeř, se kterým jsme však mohli uhrát lepší výsledek. Nezbývá než na tréninku přidat a již v neděli odčinit porážku vítězstvím v domácím utkání s Novým Jičínem.

Sestava mužstva: Pastucha Jan – Orel Jaroslav, Mazánek Patrik, Vlček Jan, Knebl Josef, Vavrušák Jaroslav, Bajza Karel, Chromek Martin, Nguyen Van Tiep – Vojtek Radim, Zrník Richard. Střídali: Hanúsek Jan, Ličman Pavel, Mráz Jiří. Náhradní brankář: Matějka Jiří