Pro pamětníky: Česká Ves – Jeseník

V sobotu 30. srpna 2014 se odehraje opět po dlouhých 28 letech mistrovské utkání mezi mužstvy Jeseníku a České Vsi. Připomeňme si, jak probíhaly vzájemné souboje o body mezi mužstvy v 80.letech minulého století.

Mužstvo Řetězárny obsadilo v ročníku 1982/1983 2. místo a v návaznosti na provedenou reorganizaci fotbalových soutěží (byla zrušena I.A třída a vzniká druhá nejvyšší soutěž v kraji, tzv. II. třída Severomoravského kraje) bylo zařazeno společně s Jeseníkem do krajské soutěže.

A tak se dva rivalové potkali v jedné třídě. V sezoně 1983/84 Česká Ves skončila na 3. místě, Jeseník skončil druhý a vzájemné zápasy dopadly výhrami Jeseníku 3:1 a 5:2.

V následujícím ročníku 1984/1985 to již bylo o něčem jiném. Fotbalisté České Vsi v konečném pořadí skončili až na 9. místě, Jeseník byl na 5 místě a podzimní utkání Česká Ves prohrála v Jeseníku až po velkém boji 1:0 (0:0), když o vítězství Jeseníku rozhodl v samotném závěru Jiří Hlísnikovský z pokutového kopu. Odveta na jaře skončila plichtou 3:3 (3:1). Kádr mužstva SK Řetězárna Česká Ves tehdy hrával v obvyklém složení: Kalina, Hutyra, Marcinov P., Optis, Byrtus, Mondek, Spáčil, Anft, Koňarik, Janků, Šimko, Czedroň, Neumann, Hradil, Danielko, Burkuš.

RD Je - muži 84-85

Mužstvo Jeseníku (na snímku) koučované Zdeňkem Lučanem tvořili hráči Šmalec, Kirschner, Petřek, Vyjídák, Novák, Pilný, Stefanakis, Vršan, Slámka, Vyvážil, Spálovský, Netopil, Žák, Bernátek a brankáři Vrtný, Lukša.

Přímí účastníci vzájemných soubojů Pavel Michálek a Jirka Hlísníkovský na svoje poslední derby v sezoně 1984/85 o mistrovské body vzpomínají následovně:

Jiří Hlísnikovský (Jeseník): „Na můj poslední zápas s Českou Vsí si samozřejmě vzpomínám. Na podzim 1984 jsem končil s aktivním hraním a nastoupil jsem k poslednímu mistrovskému utkání proti mužstvu Řetězárny. Jeseník zvítězil 1:0, když jsem krátce před koncem utkání rozhodl gólem z penalty.“
Pavel Michálek (Česká Ves): „Tak to bylo hodně vyhecované derby. Z České Vsi byl vypraven autobus plný fandů. Zápas byl velmi vyrovnaný, probíhala asi 85. minuta a rozhodčí Miloš Kuzdřal pískl penaltu proti nám. Míč si postavil na značku pokutového kopu Hlísnikovský a i když jsem si na míč sáhl, Jeseník touto střelou zvítězil. Po zápase vzplály trochu emoce….. “.

V sezoně 1985/86 Jeseník skončil na 1. místě, Česká Ves na 11. místě. Přesto v tomto ročníku Řetězárna Jeseník dokázala porazit! První souboj skončil 0:0 a v odvetě fotbalisté Jeseníku prohráli na hřišti soupeře 3:0 (poločas 2:0). Jeseník soutěž sice vyhrál, postup do krajského přeboru se ale nekonal, protože řídící fotbalové složky opět mistrovské soutěže pro nadcházející ročník 1986/1987 změnily, a to následovně: Jeseník byl zařazen do skupiny C obnovené I. A třídy Severomoravského kraje, protože ze dvou skupin dosavadního krajského přeboru vznikla jen jedna. A mužstvo Řetězárny bylo z II. třídy zařazeno do I. B třídy (skupina F). A tak po šesti odehraných zápasech ve třech sezonách uprostřed osmdesátých let vzájemné soutěžní střety skončily. Na sedmé derby o body museli fanoušci obou mužstev čekat až do 30. srpna 2014, tedy dlouhých 28 let.

1 komentář u „Pro pamětníky: Česká Ves – Jeseník“

Komentáře nejsou povoleny.