První jarní domácí výhra, zodpovědný výkon

FK Jeseník U19  :  MFK Vítkovice „B“ U19    8:1  (5:0)

Do dalšího domácího utkání jsme šli s jednoznačným cílem, vyhrát a získat první jarní tři body po špatném začátku této části sezóny, kdy jsme dosud prohráli s Havířovem. Navíc po odloženém utkání v Novém Jičíně to bylo tedy naše druhé vystoupení na domácí půdě.

Ve Vítkovicích jsme poměrně jednoznačně vyhráli na podzim 3:1, další jednu branku nám rozhodčí navíc neuznal takže se dalo očekávat, že vzájemnou bilanci domácím prostředí potvrdíme a vyhrajeme stejným, ne-li větším rozdílem. Stalo se, ale nutno dodat, že výsledek vůbec neodpovídá průběhu hry a kvalitě soupeře.

Mužstvo Vítkovic mne příjemně překvapilo svojí snahou hrát kombinační fotbal, v jejich hře byly všechny prvky moderního fotbalu, pohyb po hřišti, nabízení se do volných prostor, střelba apod. To se rozhodně nedalo říci v utkání na podzim. Přijelo mužstvo jiné, jak sám mi i potvrdil jejich trenér.

Hned od začátku utkání jsme to však byli my, kteří jsme diktovali jeho aktuální, hlavně výsledkový průběh.David Marcinov je načal hned v 1. minutě, kdy po krásné individuální akci založené na polovině hřiště dovedl míč až do branky, 1:0. V 5. minutě ten samý hráč vybojoval míč na 30 m a stejným způsobem zvýšil na 2:0. Poprvé soupeř zahrozil v 8. minutě. David Marcinov ztratil míč před šestnáctkou soupeře, který využil navíc naší odkryté obrany a nebezpečný brejk bravurně hasil až vynikající Jarda Dostál. Ukázalo se však, že to byla jejich poslední vyložená brejková akce v celém utkání. Bylo dobře, že jsme na to odpověděli hned v zápětí krásnou akcí Davida Marcinova, který křižným pasem našel před šestnáctkou Knebla, ten si míč posunul, avšak trefil jen břevno vítkovické branky. O dvě minuty později se jejich síť rozvlnila potřetí, a to po krásné křídelní akci Chromka po pravé straně a jeho centru na malé vápno, kde našel důrazného Davida Marcinova, který v závaru vystřelil po zemi do tyče, míč se však odrazil do soupeře, míč skončil se štěstím, ale v brance. Ve 20. minutě soupeř zahrozil podruhé, a to jedovatou střelou z dvaceti metrů, těsně mimo. Opět jsme to však byli my, kdo zvyšoval náskok. Hned po čtyřech minutách později se trefil Jirka Mráz, kterého na šestnáctce našel po kombinaci s Josefem Kneblem Ríša Zrník, Jirka musel jít do dvou kliček a pěknou střelou po zemi k tyči zvýšil na již 4:0. O dvě minuty později se dále mohl zapsat mezi střelce i Ríša Zrník, kterého krásnou kolmicí vyslal do šestnáctky David Marcinov, Ríša místo střely chtěl situaci řešit individuálně a nakonec o míč přišel. Od této chvíle soupeř převzal iniciativu a zatlačil nás na naši polovinu. Do ničeho jsme ho však nepustili, kromě hlavičky z rohového kopu, kterou bravurně vytáhl Jarda Dostál. Z určitého, avšak bezzubého tlaku jsme se vymanili ve 41. minutě, kdy Josef Knebl na polovině podržel míč k následné rozehrávce a kolmici Davidu Marcinovi, který z poloviny hřiště doběhl s míčem až do branky, 5:0.

Druhá půle již byla z naší strany ve znamení kontrolování výsledku a průběhu utkání, další branky přidal hned v jejím úvodu po celou dobu aktivně hrající Josef Knebl, kdy vyhrál po krásném nákopu Honzy Krátkého za obranu souboj s obráncem a šel sám na brankaře – 6:0. V 67.minutě opět Josefa Knebla vyslal tentokrát Jarda Orel, brankář mimo vápno šel do souboje, který Josef ustál a po straně se řítil po straně, následně našel přihrávkou na šestnáctce Davida Marcinova, který vše před ním prostřeli a zvýšil na již 7:0. V 77. minutě po narážečkách Marcinov – Knebl posledně jmenovaný zvýšil na 8:0. V 82.minutě Josef Knebl ještě po individuální akci nastřelil tyč soupeřovy branky. V poslední minutě soupeř snížil na konečných 8:1 z přímého kopu.

Co dále dodat? Snad jen tolik. Když si přečte tento článek nezaujatý fanoušek, který na tomto zápase nebyl, řekl by si, že soupeř neuměl vůbec nic, že neuměl po hřišti chodit, natož běhat. Opak je pravdou. Vítkovice se uvedly jako mužstvo, které v poli bylo kompaktní, předvedlo se kombinační hrou plnou pohybu po celém hřišti a jednoznačně si nezasloužili prohrát tak vysokým rozdílem. Doplatili hlavně na téměř 100% trestání svých individuálních chyb, trochu na nezkušenost a někdy neustáli náš důraz v soubojích. Na druhou stranu jsme se i my v utkání uvedli jako mužstvo, které fotbalově umí, předvedli jsme hodně fotbalových myšlenek v založení, průběhu a následném zakončení našich akcí a bezchybně organizovanou obranou, která soupeře do ničeho nepustila. Téměř vše, do čeho jsme kopli, to nám tam spadlo, to se jakémukoliv mužstvu nestává v každém utkání. Zároveň musím dodat, že všechny naše branky padaly po vypracovaných akcích, po kombinacích, které měly myšlenku a potřebné provedení, nebo po individuálních akcích jednotlivce za přispění celého týmu a obzvláště obrana byla téměř bezchybná.

Nezbývá než poděkovat mužstvu za předvedený kompaktní výkon jak v útočné fázi, tak i v té obranné a za kolektivní projev na hřišti. Premiérový start a zkušenosti získal v utkání i další mladší dorostenec Adam Gnida.

Trochu jsme si napravili reputaci, kterou můžeme podpořit ziskem tří bodů na hřišti Zábřeha v následujícím utkání.

Sestava mužstva: Jaroslav Dostál – Jan Hanúsek, Jan Krátký, Karel Bajza, Jaroslav Orel – Nguyen Van Tiep, Jiří Mráz, Richard Zrník, Martin Chromek – David Marcinov, Josef Knebl

Střídali: Jiří Mirčevský, Adam Gnida, Lukáš Urban

Další náhradník: Jan Pastucha – brankář