Archiv autora: Vladislav Vyvážil

Z Mohelnice s body

FK Mohelnice – FK Jeseník  –  1 : 6 (1 : 3)

Sestava: Kružík-1 – Glac-2; Sroka-1,5; Bartoš-2; Polčák-2

Petrík-2,5; Kubánek-1; Planý Sam.-1,5; Marinka-2

Oříšek-2; Nedoma-3 //Planý Seb.-2; Sláma-2

Branky:  3x – Kubánek; 2x – Sroka; 1x – Oříšek

Komentář: Po dobrém kolektivním výkonu přivážíme z Mohelnice jednoznačné vítězství a důležité body, které nás stále drží v boji o krajského přeborníka. Ale podrobněji k zápasu.

Nezačali jsme zrovna nejšťastněji. Běžela teprve 5. minuta a již jsme prohrávali. Rozhodčí naprosto nepochopitelně pustil signalizované postavení mimo hru, jeden z našich obránců ve snaze o odvrácení hrozby fauloval a kopala se penalta, z niž šel soupeř do vedení. Kluky tato nespravedlnost notně nahecovala a začali předvádět pěkný kombinační fotbal, na který domácí hráči místy jen zírali. Přesná a rychlá kombinace zákonitě přinášela i brankové příležitosti, které jsme také dokázali úspěšně zakončovat. Nejdříve po čtvrthodině hry srovnal skóre střelou z dálky Kubánek a za další dvě minuty jsme jeho zásluhou již vedli, když byl na konci krásné kombinační akce a umístěnou střelou překlopil vedení na naší stranu. Poločasové skóre uzavřel potom dorážkou stříleného centru Oříšek. Také ve druhém poločase jsme pokračovali ve velmi dobrém výkonu s dalšími třemi brankami v síti soupeře. Ve 45 min. se opět trefil z dálky Kubánek a uzavřel hattrick a  pak se dvakrát prosadil Sroka. Poprvé hlavou po rohovém kopu a podruhé střelou z přímého kopu a pečetil tak naše zasloužené vítězství.

Celkové hodnocení:   velmi dobrý výkon

Špatný start do druhé půle nás nezlomil

FK Jeseník – Sokol Konice  –  4 : 2 (1 : 0)

Sestava:  Kružík-2 – Glac-3; Zelinka-2; Sroka-3; Polčák-2

Marinka-2; Planý-1; Kubánek-2; Bartoš2,5 – Petrík-3;

Nedoma-4 // Planý Seb.-2; Sláma-2

Branky:  3x – Planý Sam.; 1x – Bartoš

Komentář: Jako jasný favorit jsme nastupovali do utkání s Konicí. První poločas tomu i odpovídal. Měli jsme stálou herní převahu a jen horší produktivita v zakončení nás nepustila do výraznějšího než jednobrankového vedení. O to se postaral velmi dobře a s chutí hrající Sam. Planý, který využil menší koncentrace obrany soupeře a po brilantní slalomu přesně zakončil. Soupeř toho příliš neukázal a jen v úvodu zápasu se dostal k ojedinělým střeleckým pokusům, se kterými si však náš brankář snadno poradil. Stejný scénář jsme očekávali i ve druhém poločase, ale úvod nám vyrazil dech. Po třiceti vteřinách hry hosté dokázali vyrovnat a za další dvě minuty jsme již prohrávali. S klukama takový úvod pořádně otřásl a dobrou čtvrthodinku se „hledali, ale nepřestali bojovat a to se nakonec vyplatilo. Vyrovnání jsme se dočkali z penalty, kterou bezpečně proměnil Sam. Planý a do vedení jsme šli po pohotové dorážce Bartoše, který nejrychleji reagoval na vyraženou střelu a z blízka skóroval. O nejhezčí branku se potom v závěru postaral opět Sam. Planý, když se dalekonosnou střelou trefil do horního růžku branky soupeře a zkompletoval hattrick.

Celkové hodnocení:   průměrný výkon

Pak, že to nejde

SOKOL Čechovice – FK Jeseník  –  0 : 4 (0 : 3)

Sestava:  Kružík-1 – Glac-2; Sroka-2; Zelinka-2; Polčák-2

Petrík-2,5;Bartoš-1,5;Kubánek-1,5;Planý-1,5

Oříšek-2; Nedoma-3,5//Marinka-2

Branky:   2x – Bartoš, 1x Kubánek, Petrík

Komentář: Co se nám nedařilo v posledních zápasech, to jsme předvedli v Čechovicích. Fotbal v pohybu, s dobrou kombinační hrou a častým a důrazným zakončením. Když k tomu přičteme spolehlivý výkon v obranné činnosti a bezchybný výkon brankáře, vyjde nám přesvědčivé a zasloužené vítězství. Ale k zápasu.

Od počátku utkání bylo zřejmé, že máme navrch. Míč jsme měli daleko častěji pod kontrolou a dobrou kombinační záložní řady jsme si vytvářeli dostatek střeleckých příležitostí. Především naše pravá strana byla neustálou hrozbou soupeřově brance. Agilní Bartoš těžil z dobré hry záložní řady a často se dostával k zakončení. Zákonitě pak přišly i branky a v první půli nejdříve dvakrát Bartoš a pak Kubánek dostali naše mužstvo do uklidňujícího tříbrankového vedení. Ve druhém poločase se obrázek hry téměř nezměnil. Měli jsme hru pod kontrolou a jen ojedinělé brejky soupeře udržovaly naše obránce v pohotovosti. Opět jsme si vytvořili spoustu střeleckých možností, ale již menší „hlad“ po dalších gólech uchránil domácí tým od většího přídělu. Gólovou tečku tak přidal Petrík, který pohotově zakončil jednu z mnoha křídelních akcí našeho mužstva.

Celkové hodnocení:   velmi dobrý kolektivní výkon

Bez nasazení a bojovnosti

FK Jeseník – FK Zábřeh  –  1 : 1 (1 : 1) na penalty 2 : 3

Sestava:  Kružík-5 – Glac-4; Sroka-3,5; Zelinka-2; Polčák-5

Časta-4; Bartoš-4; Kubánek-2,5; Planý Sam.-5

Nedoma-5; Oříšek-3 // Sláma-3; Márinka-2;

Planý Seb.-3; Vencálek-2

Branky:   1x – Vencálek

pok.kopy dali – Kubánek, Bartoš

nedali – Zelinka, Polčák, Vencálek

Komentář: K dalšímu soutěžnímu zápasu přijel do Jeseníku poslední Zábřeh a papírově to měla být snadná záležitost domácího a vedoucího týmu. Jenže nebyla a nakonec jsme soupeři vcelku „bez boje“ odevzdali dva body. Ale k zápasu.

Začalo se s hodinovým zpožděním a vcelku podle očekávání. Měli jsme stálou převahu, ale úvodní dobré příležitosti (Nedoma) jsme neproměnili. A jako bychom nevstřelením gólu ztratili „šťávu“. Hráli jsme pomalu, nepřesně, bez důrazu a nasazení. Přesto jsme vstřelili vedoucí branku, když se Vencálek šikovně uvolnil ve vápně soupeře a technickou střelou na zadní tyč nás dostal do vedení. Ani vstřelená branka nás však neprobudila a dál jsme předváděli bezkrevný výkon, čímž jsme si říkali o potrestání. A to skutečně přišlo a bylo důsledkem série navazujících chyb několika hráčů. Nejdříve nakopnutý míč přeskočil Glace, jehož špatně zajišťoval Sroka, jenž již nestačil doběhnout soupeřova hráče, který vystřelil a jeho slabá rána prošla našemu brankáři školácky přes prsty do branky.

Druhý poločas nabídnul prakticky stejný obrázek. Opět naše platonická převaha a občasné brejky soupeře. Přes některé příležitosti se skóre zápasu již nezměnilo a šlo se na penalty. A tady náš zmar vyvrcholil. Z pěti pokusů jsme hned třikrát chybovali a soupeř se tak mohl radovat z nečekaného zisku. Závěrem bych chtěl poděkovat klukům  mladších žáků, kteří nám obětavě pomáhají a přesto, že je čekal ještě jeden zápas, odevzdali svá maxima.

Celkové hodnocení:   tragický výkon

Vítěžství z povinnosti

Sokol Olšany – FK Jeseník  –  1 : 5 (0 : 1)

Sestava:  Kružík-2 – Glac-3; Zelinka-3,5; Sroka-2; Polčák-3,5

Časta-3,5; Bartoš-2,5; Kubánek-2; Petrík-2,5

Planý Sam.-3; Oříšek-2,5 // Sláma-3; Planý Seb.-2,5;

Márinka-2,5; Vencálek-3; Nedoma-5

Branky:   2x – Bartoš   1x – Petrík, Kubánek, Oříšek

Komentář:   První poločas zápasu v Olšanech byl zatím naším nejslabším vystoupením v soutěži. Chybělo snad všechno co dělá fotbal fotbalem – nasazení a snaha, přesná přihrávka, kombinace, pohyb, střelba. Dali jsme sice brzy vedoucí gól (pohotová dorážka Petríka), ale na víc jsme se již v první půli nezmohli. Soupeř prakticky neexistoval. O to víc zarážel náš výkon.

Po poločasovém rozboru se hra přece jen viditelně zlepšila. Za- čali jsme více běhat, daleko lépe a více jsme kombinovali a střelba šla také nahoru. Naše převaha se neustále zvýrazňovala a konečných pět branek v síti soupeře bylo jen částečným vyjádře- ním připravených brankových příležitostí. Nakonec tedy pohodlné vítězství, ale je potřeba zapřemýšlet nad předvedeným výkonem.

Celkové hodnocení:  velmi slabý, po poločase zlepšený výkon

„Anglický“ týden nám příliš neseděl

FK Jeseník – FK Šternberk  –  1 : 1 (0 : 0) pok.kopy 4 : 1

Sestava: Kružík-3 – Glac-2; Zelinka-2; Sroka2; Polčák-1,5;

Časta-3,5; Bartoš-3; Kubánek-3; Planý-3,5; Petrík-3,5

Oříšek-3 //Nedoma-4; Sláma-2,5;Galík-3; Márinka-3;

Vencálek-2

Branky:  1x – Planý

Komentář:  Ne příliš povedený zápas sehrála dvě mužstva z čela tabulky na jesenickém stadiónu. Spíše se bojovalo než hrálo a moc fotbalu k vidění nebylo. Naši hráči po bojovném a vyčerpávajícím utkání v Černovíru jako by neměli síly a na hřišti působili unaveným a těžkopádným dojmem. Po bezbrankovém poločase jsme se přece jen ujali vedení, když se Bartoš prosadil až do „vápna“, přihrál Planému a jeho střela si přece jenom našla cestu do sítě soupeře. Zdálo se, že tato branka utkání rozhodla neboť dalších brankových situací bylo jako šafránu, ale soupeři se při jednom z protiútoků povedlo srovnat, když využil vysokého postavení našeho brankáře a střelou zdálky dostal míč do naší sítě. Zrodila se tak vcelku spravedlivá remíza.

Celkové hodnocení:  slabý výkon

 

FK Jeseník – FC Želatovice  –  10 : 1 (6 : 0)

Sestava: Kružík-1,5 – Glac-2; Zelinka-2,5; Sroka-2,5; Polčák-2

Formánek-3,5; Bartoš-2,5; Kubánek-2; Petrík-3-Planý-3;

Oříšek-2 // Sláma-2,5; Bár-4; Márinka-3; Vencálek-1,5;

Nedoma-3,5

Branky:  3x – Polčák  2x – Petrík, Vencálek 1x – Oříšek, Kubánek,

Zelinka

Komentář: Přes vysoké  vítězství jsme opět nepředvedli nijak mimořádný výkon. Po nadějném začátku a rychlých brankách jsme začali příliš „sólovat“ a fotbal trpěl. Stříleli jsme sice další branky, ale ty byly spíše výsledkem slabé hry a chyb soupeře než naší hry. Za zmínku tak stojí snad jen tři branky Polčáka a především výkon Vencálka.

Celkové hodnocení:   průměrný výkon

Vítězství za bojovnost

TJ Slovan Černovír – FK Jeseník  –  1 : 2 (1 : 2)

Sestava:  Kružík – Glac, Zelinka, Sroka, Polčák – Časta, Bartoš,

Kubánek, Planý, Galík – Oříšek // Nedoma, Márinka,

Sláma

Branky:   1x Planý, Polčák

Komentář:  V souboji s Černovírem jsme určitě nebyli favoritem, ale opět se ukázalo, že tým dělá více, než řada individualit. Již samotný úvod zápasu domácí šokoval neboť jsme hned po rozehrávce zaútočili a míč z kopačky Planého zastavila až síť domácí branky. Nečekané, ale velmi povzbuzující vedení vlilo našim klukům spoustu energie a v prvním poločase sváděli s urostlejšími borci domácích vyrovnanou partii. Šance přicházely na obou stranách, ale obrany měly nad útočníky jasně navrch. Přesto se však soupeř dočkal vyrovnání, když jsme nezpracovali dlouhý nákop a volný hráč domácích srovnal stav. Zbytečný gól však s kluky nijak zvlášť nezamával a dál se srdnatě „rvali“ o co nejlepší výsledek. A byli odměněni, když jsme těsně před koncem poločasu předvedli pěknou kombinační akci na jejímž konci vystřelil z dálky Polčák a dalekonosnou ranou do „šibenice“ nás opět poslal do vedení. Jak se později ukázalo byl to gól vítězný, neboť druhý poločas již změnu skóre nepřinesl a přestože jsme se povětšinou bránili, cenné vítězství jsme si již nenechali vzít. Závěrem je nutné zmínit výrazný podíl mladších žáků (Oříšek, Zelinka, Márinka, Galík, Sláma) na výkonu mužstva, neboť rovnocenně nahradili chybějící hráče staršího týmu.

Pozn.: Úmyslně jsem nehodnotil jednotlivce neboť tým bojoval jako celek a všichni hráči zaslouží velikou pochvalu.

Celkové hodnocení:   Dobrý bojovný a  obětavý výkon

Soupeř rozhodl ze vzduchu

FK Jeseník – FK Kozlovice  –  0 : 3 (0 : 0)

Sestava:  Kružík-2 – Glac-2,5; Zelinka-2; Bartoš-2; Polčák-2

Hlobil-3; Oříšek-2,5; Kubánek-1,5; Planý Sam.-1,5;

Planý Seb.-2 – Nedoma-3,5

Komentář:  Máme úzký kádr, a když někdo vypadne (Sroka, Petrík, Časta, Formánek), máme potíže se sestavou. Pomohli mladší žáci a nutno říci, že to byla náhrada plnohodnotná. Soupeř z Kozlovic přijel se sestavou plnou vysokých hráčů a jak se později ukázalo, právě výšková převaha rozhodla. Přesto jsme nesehráli špatný zápas. Hlavně v prvním poločase jsme byli rovnocenným soupeřem a měli jsme i své příležitosti. Bohužel jsme při zakončování akcí nemířili přesně a to nám neumožnilo dosáhnout na lepší výsledek. Po bezbrankovém poločase se soupeř nakonec prosadil po centrovaném míči a utkání prakticky rozhodl. Neměli jsme již dostatek sil na obrat a konečnou podobu výsledku stanovil soupeř třetí brankou v samotném závěru utkání. Porážka samozřejmě mrzí, ale klukům patří poděkování za způsob, jakým se prezentovali.

Celkové hodnocení:   dobrý výkon

Propadák po poločase

FK Slavonín – FK Jeseník  –  1 : 1 (0 : 1)

Sestava:  Kružík-3 – Glac-3; Sroka-2; Bartoš-2; Polčák-2,5

Časta-3,5; Oříšek-3; Kubánek-3; Planý-4; Hlobil-4

Petrík-4// Nedoma-4; Zelinka-2,5; Márinka-,3

Branky:    1x – Bartoš

Komentář:   Zápas ve Slavoníně probíhal od počátku podle předpokladů. Měli jsme neustálou převahu, dostávali jsme se poměrně snadno před pokutové území soupeře, ale tady prakticky vše končilo. Nedali jsme si finální přihrávku, ze střední vzdálenosti jsme nevystřelili a individuálními akcemi jsme se neprosadili. A když už jsme se dostali do zakončení – selhali jsme. Přesto jsme se dostali do vedení. Bartoš nevypustil souboj o míč na pravé straně „vápna“, zablokoval odkop obránce a od jeho nohy šťastně odražený míč skončil v horním růžku soupeřovy svatyně. Domácí hrozili pouze po nakopávaných míčích, se kterými jsme si poradili.

Do druhého poločasu jsme nastupovali se záměrem vstřelit rychle druhou branku a zlomit tak odpor soupeře. Jenže druhý poločas se nám vůbec nepovedl. Ze hry prakticky „vypadla“ středová formace. Nebyli jsme schopní nejen zakombinovat, ale nedařilo se nám ani podržet chvíli míč. A co bylo nejhorší přestali jsme „běhat“. Najednou měl snaživý soupeř častěji míč na kopačkách a daleko častěji zaměstnával naši obranu. Za svoji snahu byl také „odměněn“. Dopustili jsme se chyby, Polčák šel při obranném zákroku do skluzu, pád soupeře posoudil rozhodčí jako faul našeho hráče a z nařízené penalty domácí srovnali. Zápas tak skončil remízou a kopali se penalty. A při exekuci pokutových kopů jsme jenom podtrhli náš slabý výkon ve druhé půli, když jsme skórovali pouze jednou a to na další bod nestačilo.

Celkové hodnocení:   průměrný, po poločase špatný výkon

Nakonec pohoda

FK Jeseník – FK Nové Sady  –  6 : 0 (3 : 0)

Sestava:  Kružík-2 – Glac-2; Sroka-1; Bartoš-1; Polčák-1

Oříšek-2; Planý-2; Kubánek-2; Hlobil-2; Formánek-2,5

Časta-2,5 // Petrík-2,5; Nedoma-3; Zelinka-2

Branky:   2x Bartoš; 1x Oříšek, Kubánek, Polčák, Petrík

Komentář:  V podzimním klání jsme sehráli s Novými Sady vyrovnané utkání a proto jsme i v jarní odvetě čekali silného a nebezpečného soupeře. Soupeř však v soutěžní přestávce podstatně obměnil kádr a do Jeseníku přijel s mužstvem, připravovaným již pro příští ročník soutěže.

Samotné utkání se od počátku hrálo pod naší taktovkou. Kluci se dobře pohybovali, slušně kombinovali, technicky jsme na tom byli lépe než soupeř a když jsme přidali i slušnou koncovku, nebylo o výsledku utkání pochyb. Tříbrankové poločasové vedení ještě zdaleka nevyjadřovalo skutečný poměr sil na hrací ploše. Snaživý soupeř se opíral o velmi dobrého brankáře a jeho hra byla založena na dlouhých nákopech, s nimiž si však naše obrana bez větších problémů poradila. Ve druhém poločase kvalita hry poněkud poklesla. Naše hra již nebyla tak pestrá, méně jsme kombinovali a daleko více jsme se snažili přehrát soupeře individuálními akcemi. Soupeř trochu „odcházel“ fyzicky a naše převaha se zvýraznila. Chyběl však větší hlad po dalších brankách. Přesto jsme konto soupeře zatížili ještě třemi přesnými zásahy a dovedli tak utkání k pohodovému vítězství.

Celkové hodnocení:   dobrý až velmi dobrý výkon