Utkání brankově dvou rozdílných poločasů

MFK Havířov U19 – FK Jeseník U19    5 : 2 (1:2)

V utkání s Havířovem jsme přijeli s tím, že nás čeká soupeř, který bude takticky a individuálně vyspělý a který je schopen dávat branky.

Prvních patnáct minut utkání však nevypovídalo nic o tom, že konečný výsledek utkání bude tak, pro nás děsivý. Začali jsme výborně. Hned ve čtvrté minutě utkání po krásném pasu Patrika Mazánka dostal Ríša Zrník domácího stopera pod tlak, vyhrál s ním souboj a odebral mu míč a po kličce dalšímu obránci přihrál míč na desítku, kde úplně volný David Marcinov poslal míč do sítě a náš tým do vedení 0:1. Téměř ihned po rozehrávce jsme se do soupeře opět zakousli. David Marcinov krásnou kolmicí ve čtverci mezi stopery domácích vyslal do příležitosti Karla Bajzu, který se nemýlil a zvýšil na 0:2. Vypadalo to, že utkání bude pro nás jednoduchou záležitostí. Opak však byl pravdou a domácí začali rozjíždět vlak. V průběhu 15 minut převzali iniciativu, začali být silnější na míči a ve středu hřiště, hrálo se vesměs na naší půli, nicméně jsme soupeře do žádné šance nepustili. Z tohoto tlaku jsme se v poslední třetině první půle otřepali a po vyložených šancích Davida Marcinova a Martina Chromka mohli náš náskok zvýšit, avšak Davidův samostatný nájezd domácí brankář zlikvidoval a Martinovi se míč zamotal pod nohy. Proto se stav neměnil a naopak, udeřil soupeř. Ve 38 minutě zahrával rohový kop a jak už to bývá, míč se v malém vápně různě poodrážel a našel soupeře, který nezaváhal a snížil na poločasových 1:2.

Nešťastná branka do poločasu a naše zmařené vyložené šance do druhé půle nakopla spíše soupeře k lepšímu výkonu. Byl agresivnější v soubojích, silnější na míči, v kombinaci lepší. Nepustili jsme však do vyložené šance a ohrožení naší branky vyplynulo spíše z našich spíše taktických chyb. V 68 minutě propadl jednoduchý míč na desítku až k soupeři, ten si jej bravurně pokryl tělem a z rychlé otočky střelou po zemi překvapil  Honzu Pastuchu v brance a vyrovnal na 2:2. Soupeře tato branka ještě více nakopla se snahou ještě vývoj utkání zvrátit. Bohužel se mu to také podařilo, i když se štěstím. Hned o 4 minuty později došlo k nedostatečnému odkopu od naší brány, míč našel soupeře, který si míč zpracoval do běhu a střelou z 30m zamířil míč přímo do šibenice, 3:2. V 75 minutě prošel naší šestnáctkou centrovaný míč soupeře ve směru do „autu“, naši obránci přestali hrát v domnění, že je mimo hru. Rozhodčí však měl praporek dole, soupeř míč doběhl a vracel ho z jedné před branku, kde našel dalšího hráče, který jej hlavou zarazil do prázdné branky, 4:2. Ke konci utkání jsme se však ještě osmělili. Křídelní akce Karla Bajzy a Martina Chromka však nevedly k navýšení našeho brankového konta, naopak soupeř ještě jednou udeřil v samotném závěru a  z brejku do plných ještě skóre změnil na konečných 5:2.

Co závěrem dodat. Musíme uznat sílu soupeře, který nás předčil zejména v individuálních činnostech. Byl silný na míči, v agresivitě napadání, v kombinaci a zaslouženě vyhrál. Přesto to byl pro nás soupeř, který byl za jistých okolností k poražení. Každopádně bude patřit na nejvyšší příčky tabulky této soutěže.

Chválím zejména brankáře Honzu Pastuchu, který co by mladší dorostenec zaskočil za Jardu Dostála a patřil k oporám týmu, několika bravurními zákroky nás podržel. Jen tak dál Honzo.

Nezbývá než se poučit z chyb a ve středu se pokusit ztrátu těchto bodů napravit vítězstvím v Uničově. Držte palce.

Sestava: Jan Pastucha – Jaroslav Orel, Patrik Mazánek, Radim Vojtek, Jan Hanúsek – Karel Bajza, Jiří Mirčevský, Martin Chromek, Nguyen Van Tiep – Richard Zrník, David Marcinov

střídali:   Josef Knebl, Vojtěch Kisel

další náhradníci: Jiří Mráz, Jiří Matějka brankář