JEDNOZNAČNÝ VÝSLEDEK, ALE S VAROVÁNÍM !!

FK Jeseník U19  :  1 BFK Frýdlant n. Ostravicí U19   6:3  (1:0)

Ve středeční odpoledne 17.9.2014 jsme na domácím hřišti v dalším kole přivítali nováčka soutěže z Frýdlantu nad Ostravicí, tamní 1.BFK. Pro nás to měla být do určité míry povinnost získat další tři body, vývoj utkání však ukázal, že tomu tak nemuselo být.

Jakoby uchlácholeni kvalitním výkonem v předchozím domácím utkání se Zábřehem jsme naskočili do zápasu. Na místo rychlého vstřelení vedoucí branky jsme však narazili na nečekaný kvalitní odpor soupeře, který nás de facto v první dvacetiminutovce do ničeho nepustil, stejně tak jsme však do ničeho nepustili hosty. Hra nebyla nijak oslňující ani z jedné strany a odehrávala se především od šestnáctky po šestnáctku. Fotbal se dal nazvat „nemastným neslaným“.

Teprve ve dvacáté minutě jsme se osmělili ke vstřelení úvodní branky, kdy Karel Bajza z levé strany protlačil míč na šestnáctku volnému Danovi Žigovi, který musel jít do dvou kliček a míč se mu nakonec podařilo pěkným českým „bodýlkem“ umístit do sítě, 1:0. O čtyři minuty později se Ríša Zrník individuálně prodral do šestnáctky, dal pod sebe na desítku, kde však nikdo ze spoluhráčů nebyl. V osmadvacáté minutě mohl náš náskok zvýšit Josef Knebl. Zalekl se však nečekaného zaváhání hostujících stoperů a brankáře, vběhl mezi ně před hranicí pokutového území, míčem však trefil jen brankáře. O další čtyři minuty později se ocitl úplně sám před brankářem Nguyen Van Tiep, trefil brankáře, který vyrazil na roh, ze kterého přetaženým kopem na zadní tyč mohl Karel Bajza vstřelit branku. V těžké pozici z jedné  přestřelil. Pět minut před poločasem Ríša Zrník se dravě prodral až do malého vápna, namotal si oba stopery, dokonce i brankáře, ale k jeho překvapení a k překvapení všech přihlížejících, přestřelil z malého vápna. Hned na to chtěl své zaváhání odčinit a povedlo se mu to. Opět se dravě prodral do vápna, kde byl faulován a byl nařízen pokutový kop. Exekuce se ujal Karel Bajza, brankář vyrazil, stav se nezměnil, poločas tedy 1:0.

Poločas tedy nemastný neslaný z obou stran. Nám se nedařilo navázat na kombinační hru z předchozího utkání a navíc soupeř houževnatě presoval a občas i zahrozil z brejkových situací. Ještě štěstí, že neměl štěstí v jejich proměňování.

Do druhé půle jsme na soupeře vlítli a hned v úvodu po pěkné přímočaré akci po pravé straně Nguyen zatáhl až do vápna soupeře, kde dal míč pod sebe na šestnáctku na Karla Bajzu, který z první vystřelil a míč následně tečoval Josef Knebl a vedli jsme 2:0. O tři minuty se opakovala téměř stejná akce. Nguyen však našel před vápnem Radima Vojtka, který prodloužil na Ríšu Zrníka, který se nemýlil a z první k tyči zvýšil náš náskok na 3:0 a když v šestapadesáté minutě aktivní Josef Knebl využil zaváhání rozehrávky stoperů, vypíchl jim míč a řítil se na brankáře a zvýšil na již 4:0, nikdo by nepředpokládal další vývoj v průběhu utkání. Za tři minuty soupeř zahrával přímý kop téměř z půlky dlouhým nákopem do vápna, Jarda Dostál situaci neodhadl, soupeř snižuje na 4:1. V sedmdesáté minutě soupeř dále využil nedorozumění, pro změnu našich, stoperů a snižuje na 4:2. Jak jednoduché je otáčet zápas. Naštěstí nás to nezlomilo, snažili jsme opět hrát aktivně dopředu a vyplatilo se. Po průniku Karla Bajzy do vápna byl faulován a kopala se druhá penalta utkání. Tu Josef Knebl bezpečně proměnil a zvýšil tak na 5:2 a o šest minut později po krásné kombinaci Jirky Mráze, Karla Bajzy a Honzy Hanúska poslední jmenovaný naše konto navýšil o další branku střelou do prázdné, 6:2. Soupeř v devadesáté minutě ještě korigoval konečný výsledek na 6:3.

Utkání ukázalo, že přestože se nedá celé utkání vydržet v max. nasazení a pressingu, koncentrace, trpělivost a soustředění po celou hrací dobu je nedílnou součástí úspěchu a konečného zvládnutí zápasu.

Mužstvo v konečném důsledku utkání výsledkově a nakonec i herně zvládlo. Bylo ale pro nás varováním, že se nemůžeme uchlácholit jeho průběžným stavem, o to horší je skutečnost, že jsme soupeři branky nabídli sami a po hrubých chybách. Fotbal je však i o chybách.

Neodehráli jsme nějak super kvalitní utkání, přestože ho kluci zvládli. Za konečný výsledek chválím všechny, chtěl bych však vyzdvihnout výkon Danka Žigy, Jardy Orla i Vavrušáka, kteří se po úvodním nervózním začátku nakonec rozehráli ke kvalitnímu výkonu, a bezesporu výkon Josefa Knebla, který byl po celou dobu aktivní, soupeře nutil k chybám a nakonec zopakoval hattrick hned v dalším zápase.

Následuje nedělní utkání v Šumperku s tamním béčkem. Věříme, že potvrdíme současnou formu, přivezeme tři body a odčiníme drtivou jarní porážku z poslední vzájemné konfrontace.

Sestava mužstva: Jaroslav Dostál – Jaroslav Orel, Patrik Mazánek, Jan Vlček, Jaroslav Vavrušák – Nguyen Van Tiep, Daniel Žiga, Radim Vojtek, Karel Bajza – Richard Zrník, Josef Knebl

Střídali: Jiří Mirčevský, Jan Hanúsek, Jiří Mráz

Další náhradníci: Jan Pastucha – brankář