Josef Skoupil

Jedna z nejvýraznějších fotbalových osobností jesenického fotbalu slaví 30. června 2015 významné životní jubileum 70 let!

Josef Skoupil se narodil 30. června 1945 v obci Bulhary v okrese Břeclav, kde také začínal s fotbalem v Sokole Bulhary. Po přestěhování rodičů do Lipové na sever Moravy pokračovala fotbalová činnost mladého talentovaného fotbalisty v oddílech Lokomotiva Lipová a následně SK Lipová, kde nastupoval už jako dorostenec za mužstvo mužů v I.B třídě, Po absolvování základní vojenské služby 1966 – 1968 (v Mikulovicích) přestoupil v roce 1969 do oddílu kopané TJ RD Jeseník, kde prožil svoje nejlepší fotbalové roky (1969 – 74) pod vedením trenérů Zdeňka Konečného a Rudolfa Králíka. V sezoně 1973 – 74 mužstvo již pod vedením Rudolfa Králíka usilovalo o postup do divize, bohužel neúspěšně. Po fotbalové stránce patřil ve své době k nejlepším středním útočníkům, byl typem rychlého, technického fotbalisty s velmi dobrou střelou a vynikající ve hře hlavou. Zařadil se v historii jesenického fotbalu mezi jeho nejkvalitnější a nejúspěšnější střelce!

V roce 1993 na sebe vzal zodpovědnost za jesenický fotbal a plných 10 let zastával post předsedy klubu. V této době se podařilo zastavit stagnaci jesenického fotbalu a zvláště na úseku výchovy mládeže bylo dosaženo skvělých výsledků. Mužstva žáků a následně dorostu ve druhé polovině devadesátých let úspěšně bojovala v moravskoslezské žákovské lize a v dorostenecké lize. V roce 2008 se Josef Skoupil krátce vrátil do vedení klubu jako člen výkonného výboru FK Jeseník, kde pracoval do června 2011.

V osobním životě se mimo jiné stal otcem dvou synů Petra a Josefa a zde platilo víc než kde jinde, že „jablka nespadla daleko od stromu“ a oba synové pokračovali v otcových šlépějích. Mladší Josef působil a hrál za juniorku a následně za muže Sigmy MŽ Olomouc a převážnou část své kariéry odehrál v MSFL za UNEX Uničov. V devadesátých letech pokračoval v Jeseníku a několik sezon vedl tým v župním přeboru jako kapitán mužstva. Starší syn Petr byl vynikajícím brankářem a působil v klubech SK Lipová, VTJ Písek, Kroměříž, Královopolská Brno a velkou část své aktivní kariéry odehrál v Jeseníku.

Na závěr lze k působení Josefa Skoupila v jesenickém fotbale shrnout do stručné charakteristiky: vynikající fotbalista a ve funkci předsedy velký stratég s velkým charisma.

Vedení FK Jeseník se připojuje ke gratulantům a přeje panu Skoupilovi k narozeninám a ke vstupu do osmé desítky let pevné zdraví, osobní pohodu a vše dobré!

FOTO: Josef Skoupil – hráčJ.Skoupil 1944 -0002

Stojící zleva: p. Štarman, Řehák, Grund, Lapčík?, Čolas K., Skoupil J., Tóth. Nečesaný, Kapusta, v podřepu: Nistler, Dalabiras, Sova, Joanidis, Mikulášek, Čolas T.

FOTO: Josef SkoJ. Skoupil - 1944 -0001upil – manažer

stojící zleva: Cundrla Karel, Skoupil Petr, Salva Matouš, Burkuš Roman, Skoupil Josef ml., Kavka Josef, Juřík Vítězslav, Žáček Kamil, Skoupil Josef st. V podřepu zleva: Sláma Libor, Šulc Jiří, Anft Marcel, Zapletal Miroslav, Hradil Petr, Anft Jaroslav ml., Anft Jaroslav st.(foto před mistrovským utkáním v Rýmařově, pravděpodobně v sezoně 1997/98)