Jaroslav Kubíček – 90 let

Klubový historik Ota Kroš se sešel s Jaroslavem Kubíčkem, bývalým předsedou jesenického fotbalu z let 1967 – 1975, který 8. února slaví úctyhodné 90. narozeniny. Blahopřejeme.

Jaroslav Kubíček (8.2.1929) – Narodil se v Šumperku, ale dětství prožil v obci Dolní Studénky – části Králec. Po skončení školy obdržel pracovní umístěnku do Jeseníku. To se psal rok 1951 a zde pokračovaly jeho další životní kroky. Nastoupil do n.p. Slezský kámen a zde vykonával pracovní povinnosti až do roku 1967. Na jaře téhož roku změnil zaměstnavatele a nastoupil do n.p. RD Jeseník. Zde pracoval v profesi plánovače na odboru plánování.

V roce 1966 převzal patronát nad rozvojem sportu v Jeseníku n.p. Rudné doly a fotbalová historie Jiskry Jeseník (1953 – 1966) po 13 letech skončila.

Netrvalo dlouho a Jaroslav byl direktivně pověřen řídit fotbalový oddíl kopané TJ RD Jeseník. Stabilizace a nastartování vyšší úrovně však pokračovalo pozvolna. Od sezony 1969/1970 se mužstvo mužů, v důsledku reorganizací soutěží, stává účastníkem středomoravské župy. V sezoně 1970/1971 však sestoupilo opět do I. A. tř. Olomouckého kraje. Jeseník se však po sestupu zmobilizoval a od sezóny 1971/1972 se stává opět účastníkem přeboru severomoravského kraje (župa byla zrušena – přejmenována na krajský přebor). Ekonomická síla patrona se začala záhy projevovat. Do Jeseníku se postupně podařilo dostat výrazné fotbalové osobnosti včetně trenérů. Namátkou jmenujme Králík Rudolf (hráč a trenér, který se vrátil do Jeseníku ze svého angažmá v Frýdku Místku, Havlíček František/Uničov, Grygárek Pavel/VŽKG, Chuděj Jan/Šumperk, Šimčík Karel/Otrokovice, Nepil Jiří/Stochov, Janíček Jan/Brno. Trenér Zdeněk Konečný/Uničov. A v sezoně 1973/1974 vrcholila výkonnost mužstva. Po skončení podzimní části byl Jeseník spolu s PS Přerov horkým favoritem na postup do divize! Přišel však 9. únor 1974 a při tragické dopravní nehodě zahynuli fotbalisté Králík, Havlíček, Vyjídák Luboš, tři výrazné opory mužstva, a trenér „B“ mužstva Jurčák Josef. Jarní souboje silně oslabený Jeseník, vedený trenérem Nistlerem, přes veškerou snahu závěr nezvládl a nakonec skončil na 3. místě přeboru severomoravského kraje.

Oslabené mužstvo v následujícím ročníku 1974/75 nehrálo dobře a nakonec obsadilo 12 pozici. Situace vygradovala na jaře v sezoně 1975/1976 kdy se nepodařilo umístit na nesestupovém místě a po čtyřech sezonách v krajském přeboru se sestoupilo do I. A. tř. .

Vzniklá situace silně dolehla i na Jaroslava Kubíčka a tak začal uvažovat o předání pravomocí svému nástupci. A respektovaný, oblíbený předseda se záhy rozhodl předat otěže svému nástupci, kterým se stal Koňařík Aleš.

Od roku 1967 plných osm let řídil Jaroslav Kubíček oddíl z pozice předsedy. Za jeho působení se podařilo výkonnost mužstva mužů postupně posouvat směrem nahoru, avšak tragická událost měla zcela zákonitě nepříznivý dopad na očekávaný fotbalový vrchol – vítězství v krajském přeboru a následný postup do divizní soutěže.

Co se týká herních fotbalových aktivit Jaroslava, tvrdí o sobě, že nebyl výraznou osobností. V raném dětství začínal s fotbalem v SK Štěpánov. Ve 22 letech, kdy přišel do Jeseníku, se následně stává členem Jiskry Jeseník a stává se součástí A mužstva mužů. Rovněž rád vzpomíná i na souboje podnikových fotbalových mužstev, které v 50. letech minulého století byly velmi populární……. .

Píše se rok 2019 a bývalý předseda klubu dovrší 8. února 90 let života. Nelze jinak než mu vyjádřit slova obdivu u příležitosti tohoto významného jubilea, poděkovat za odvedenou práci v jesenickém fotbale a do dalších let popřát i nadále pevné zdraví.

Foto 1: JISKRA JESENÍK, stojící zleva: Vydra, ???, Racek,???, Vrbka, Zatloukal, poslední z trojice rozhodčích Křenek Cyril, v podřepu zleva: Michálek, Fedrmann, Sedláček, Kubíček.

Foto 2: JISKRA JESENÍK, stojící zleva: ???, Kaňovský, Dias, Michálek, ???., ???., Vyjídák, Wesley, v podřepu zleva: Filip, Sedláček, Zahradníček, Kubíček.