FK Jeseník: ohlédnutí za rokem 2021

Máme za sebou další nenormální rok. Soutěžní ročník 2020/21, přerušený kvůli pandemii koronaviru v říjnu 2020, se na jaře vůbec nerozehrál a všechny týmy byly odkázány pouze na přátelská utkání, navíc hraná oficiálně bez diváků a za zpřísněných hygienických opatřeních. Nová sezona 2021/22 naštěstí odstartovala a kromě obvyklých omezení proběhla podzimní sezona bez komplikací a v plném režimu.

Po osmi letech opustil vedení FK Jeseník předseda Tomáš Bříza a s ním skončili ve výkonném výboru i všichni funkcionáři zvolení na předchozí volební valné hromadě v roce 2017. Novým předsedou klubu se stal Karel Zelinka, místopředsedou Milan Jurčák a tříčlenný výbor doplnil Jan Malysa. Rozhodla o tom volební valná hromada FK Jeseník 19. června.

I v roce 2021 pokračoval ten vůbec nejdůležitější proces, kterým je zkvalitňování trenérského obsazení jednotlivých mužstev. Poprvé se podařilo docílit toho, že u každého mládežnického mužstva měl FK Jeseník hlavního trenéra s licencí minimálně UEFA B, když dorostenecký tým převzal Tomáš Janovský, který vytvořil trenérskou dvojici s dosavadním koučem Karlem Cundrlou. Posily do trenérského obsazení jsou v plánu i v nadcházejícím roce.

Jak již bylo zmíněno, jarní sezona se nerozehrála, v té podzimní Jeseník v krajském přeboru mužů střídal dobré a horší výkony. Výsledkem byla bilance 7 vítězství – 4 porážek a 4 remíz (ze čtyř remíz pak 1 výhra a 3 prohry na penalty) a konečné 6. místo ze šestnácti účastníků přeboru, s devítibodovou ztrátou na vedoucí Šternberk.

Ústup do průměru zaznamenal v podzimní sezoně dorostenecký tým v krajském přeboru. Na vině je jednoznačně odchod tří klíčových hráčů (Červeňák, Kmínek, Krézek) do Šumperku, který v této sezoně hraje druhou nejvyšší dorosteneckou soutěž. Jeseník má v krajském přeboru jeden z nejmladších týmů a přezimuje na devátém místě.

Žákovské týmy již tradičně patří do popředí olomouckého krajského přeboru. Starší žáci U-15 jsou po podzimu druzí, o tři body za Slavonínem, mladší žáci U-13 suverénně vedou soutěž bez ztráty bodu a s úctyhodným skóre 120:6 ze dvanácti utkání.

Právě v kategorii mladších žáků se letos sešel velmi široký kádr, což vedlo k rozhodnutí klubu zařadit do okresního přeboru další dvě mužstva, Jeseník B a Jeseník C.

V kategorii starších přípravek má letos Jeseník jeden tým a v mladších přípravkách dva týmy. Kromě toho trenérská skupina vedená Janem Malysou založila předpřípravku U-7 a pokračuje v oblíbené Pohybové školičce pro nejmenší.

Ve výčtu podzimních výsledků zbývá zmínka o účinkování mužů v okresním poháru: ve finále v Bernarticích zachraňoval Jeseník remízu 4:4 v závěru utkání a nakonec zvítězil na pokutové kopy.

Mimo hřiště stojí za zaznamenání informace, že klubu se podařilo obhájit licenci Sportovního střediska mládeže FAČR – kategorie OFS B1. Po letech také přešla správa městského stadionu z našeho klubu pod Technické služby Jeseník a tento model bude pokračovat i v příštím roce.

Bohužel ani letos jsme se nevyhnuli smutným zprávám. Na začátku roku naše řady navždy opustila paní Marta Minková, dlouholetá vedoucí kantýny na stadionu a věrná fanynka. Na jaře ji následovala velká ikona klubu pan Rüdiger Nistler, bývalý hráč, trenér, funkcionář a kustod. V prosinci zemřel dlouholetý pořadatel pan Atanasios Pissios.

Fotbalový klub Jeseník přeje všem úspěšný vstup do nového roku, hodně zdraví, štěstí a lásky a ať se rok 2022 stane návratem do normálu.