Rozhovor s trenérem

(převzato z Jesenického týdeníku)

LIBOR SLÁMA: EUFORII MUSÍM BRZDIT, DIVIZE ZATÍM NENÍ TÉMA

Fotbalový Jeseník má za sebou vydařenou podzimní sezonu a pro mnohé trochu nečekaně přezimuje v čele tabulky krajského přeboru.

Co tomu říká trenér mužstva Libor Sláma?

Základem úspěšného podzimu byla určitě vydařená letní příprava. Kluci poctivě makali a myslím si, že na konci podzimu právě kondice rozhodovala. Dalšími faktory byly návraty šikovných kluků ze šumperského dorostu Krézka, Červeňáka, Kmínka a z prostějovského dorostu návrat dalšího odchovance Malysy. Pozitivně vnímám i zapojení Jirky Červenky jako třetího gólmana, který se věnoval mladým Malysovi s Kružíkem a svými zkušenostmi jim hodně pomáhá. Z kluků cítím velkou touhu a chuť se zlepšovat. V kabině teď panuje dobré klima, mužstvo je správně namixované a vliv na dobrou atmosféru v týmu má určitě i nový vedoucí mužstva Honza Malysa, který mi od léta pomáhá.

Krajský přebor je letos nesmírně vyrovnaný. Je pro tebe překvapením, že Jeseník po šestnácti kolech vede tabulku?

Být první je hezké, ale právě díky té vyrovnanosti to zase nemůžeme přeceňovat. Mezi námi a pátým místem jsou jen tři body rozdílu, další dva body jsou na sedmé místo. Takže stačí dvakrát prohrát a jsme hned třeba šestí.

Loňskou sezonu zakončil Jeseník na sedmém místě. Vnímáš v novém ročníku výkonnostní posun a zlepšení?

Ano, vidím tam zlepšení. My jsme ani loni nebyli špatní, ale určité momenty jsme nezvládali a to nás potom stálo důležité body. V tom vidím posun, už nedostáváme tolik hloupých gólů, mužstvo pomalu zraje.

O zrání mužstva slyšíme už delší dobu. Kdy mužstvo dozraje?

Je to přirozený vývoj. V Jeseníku nastala generační výměna, kdy skončila divizní éra výjimečných fotbalistů, v mužstvu jsou už jen čtyři pamětníci, a přicházejí noví mladí kluci, kteří tu úspěšnou dobu už nezažili. Víme, že potenciál v tom mužstvu je velký, ale musí nabrat zkušenosti a sílu. A to nejde hned.

Podzim se vyvíjel v křivce, kdy po výborném začátku došlo k výsledkovým propadům a následoval zase úspěšný konec sezony. Proč se nepodařilo výkonnost udržet konstantě od srpna do listopadu?

Protože to kluci nezvládli v hlavách. Mysleli si, že když jsou po šesti kolech první, tak budou dál dominovat soutěži. A najednou to nešlo, pět kol v řadě jsme nevyhráli. Zlom naštěstí přišel v Medlově, kde jsme remízovali po výborném výkonu. Cítil jsem tam z celého mužstva obrovskou touhu zlomit tu neúspěšnou sérii. Oni se do té krize sami dostali a sami se z ní zase vyhrabali ven. Ukázali tím obrovskou vnitřní sílu a od toho Medlova jsme už vlastně jenom vyhrávali.

Které utkání z těch neúspěšných tě nejvíc mrzí?

Za mě utkání v Litovli. To jsem dlouho nemohl rozdýchat. Byli jsme tam jednoznačně lepší a prohráli jsme.

Po delší době v jesenickém mužstvu vzniklo skutečné konkurenční prostředí, kdy najednou nikdo nemá jisté místo v sestavě…

Ano, díky návratům odchovanců se nám některé posty zdvojily. To je na jednu stranu velká výhoda, ale samozřejmě to v některých okamžicích vytváří nepříjemnou situaci pro trenéra. Každý chce hrát a vybrat černého Petra není pro trenéra příjemné. Měli jsme, tuším, dva zápasy, kdy na lavičce bylo víc hráčů, než je povolený počet na střídání.

Nevznikalo kvůli tomu v kabině určité napětí?

To bych neřekl. Kluci, myslím, rovněž pozitivně vnímají posun oproti loňské situaci, kdy jsme kolikrát jeli na zápas se dvěma dorostenci na lavičku. Vždy jsem se to snažil stavět podle aktuální formy, takže i zkušení hráči častokrát nastupovali jako střídající.

Co mužstvu chybí, kromě již zmíněných zkušeností, k tomu, aby se posunulo na divizní úroveň?

U těch mladých hráčů jednoznačně síla. Vidíme to v řadě momentů, kdy některé souboje prohráváme, protože soupeř nás jednoduše přetlačí. A co se týká těch zkušeností, to je opravdu klíčový handicap. Ti mladí kluci do pozice lídrů dorostou přirozenou cestou, tak jako v předchozí generaci dorostli Woitek, Mlynář, Minka a další. Od těch taky v devatenácti nikdo nečekal, že budou na hřišti dominovat a dospěli k tomu až později.

Nicméně Jeseník je po polovině sezony na prvním místě. Bavíte se o případném postupu do divize?

Podařil se dílčí úspěch, být po podzimu první je hezké a delší dobu takový výsledek Jeseník nezažil. Ale já ty kluky musím trochu brzdit, aby jim euforie nepřerostla přes hlavu. Samozřejmě z nich cítím velkou touhu uspět a být nahoře. Musíme ovšem jít s pokorou ke každému utkání a nepodělat se z toho, že se nám dvě kola za sebou nepodaří. Každý bude ztrácet a uvidíme, jak to nakonec dopadne. Ale divize pro mě zatím není téma k diskuzi.

Jak bude vypadat zimní příprava?

Začneme v polovině ledna a chceme odehrát čtyři přáteláky s divizními soupeři. Dohodnuté jsou zatím Břidličná a Bruntál. Jinak ale tréninková morálka tohoto mužstva je vynikající a vidím, že se hráči těší na každý trénink.