Neklopýtli ani s Vidnavou

FK Jeseník – TJ Vidnava o.s.  –  10  –  3  (5 – 1)

Sestava:   Černý  – Zelinka, Plšek J., Plšek L., Sytař, Látka, Oříšek

Branky:    4x – Zelinka, Oříšek;   1x – Sytař, Plšek L.

Komentář:   Utkání s Vidnavou začalo trochu netradičně, když první branku vstřelil soupeř a dostal se do nečekaného vedení. Bylo však na první pohled jasné, že technická i fyzická převaha jsou na naší straně a utkání tak bude opět (stejně jako předešlá naše vystoupení) jen o výši celkového skóre.

V prvním, lepším, poločase jsme dokázali soupeře přehrát nejen fyzicky, ale byla k vidění i řada pěkných fotbalových akcí, kdy si kluci dávali míč z nohy na nohu a často ohrožovali branku soupeře. Druhý poločas byl z našeho pohledu o poznání horší. Daleko hůře jsme se pohybovali, soupeř stíhal naše přihrávky blokovat a dostával se i častěji k zakončení. O našem vítězství však nebylo ani  na  chvíli  pochyb  a  přes značné klopýtání jsme k němu dospěli poměrně snadno.

Celkové hodnocení: dobrý, postupně upadající výkon

Program

MUŽI
Sobota 4. října 2014 od 15.30 hod. mistrovské utkání na domácím hřišti proti SK Loštice.

U-19 + U-17
Neděle 5. října 2014 od 10.15 + 12.30 hod. mistrovské utkání na hřišti proti TJ Valašské Meziříčí. Odjezd autobusu od sportovního areálu FKJ je stanoven na 06.30 hod.

U-15 + U-13
Středa 1.října 2014 od 17.00 + 15.30 hod. mistrovské utkání na hřišti FK Šternberk. Odjezd autobusu od sportovního areálu FKJ je stanoven na 12.30 hod.
Sobota 4. října 2014 od 10.00 + 11.45 hod. mistrovské utkání na domácím hřišti proti TJ Slovan Černovír.

U-11
Čtvrtek 2.října 2014 od 17.00 hod. mistrovské utkání na domácím hřišti proti SK Omya Vápenná.
Pondělí 6. října 2014 od 16.30 hod. mistrovské utkání na domácím hřišti proti SK Lipová – lázně.

U – 9
Volný los.

Ohlédnutí za víkendem

MUŽI
Neobvyklý jev, naše A-mužstvo je tentokrát jediné, které o víkendu nevyhrálo. Jeseník v prvním poločase v Leštině hrál bezúčelné „barcelonské“ ťukání třicet metrů od branky a soupeř v deseti vyčkával na chybu. Která přišla. Až v druhém poločase ukázali hosté více přímočarosti a pohybu a zaslouženě vyrovnali. I přes první ztrátu si naše mužstvo udrželo sedmibodový náskok v čele tabulky, neboť druhý Černovír prohrál a na jeho místo se posunul nováček z Rapotína.

DOROST
Na vynikající třetí místo se posunuli po dalším vítězství nad Čechovicemi 4:0 starší dorostenci v moravskoslezské divizi. Uničov je před námi druhý jen díky lepšímu skóre, ale má zápas k dobru. Tento týden čeká naše dorostence těžký výjezd do Valašského Meziříčí.
Tam už se jistě těší i mladší dorost a budou to mít ještě těžší, neboť domácí Valmez bojuje s Hranicemi a Zábřehem o první místo v divizní tabulce. Naše U-17 je za touto trojicí na čtvrtém místě, ale už s větší ztrátou, kterou nezmenšila ani pohodová nedělní výhra 6:1 proti posledním Čechovicím

ŽÁCI
Velmi úspěšný výjezd mají za sebou v krajském přeboru oba žákovské celky.V Brodku u Přerova se radovala starší U-15 z vítězství 4:0, které nás posunulo na druhé místo tabulky.
Pomalu se do horních pater průběžného pořadí sune také jesenická U-13, která si připsala v Brodku vysokou výhru 12:2 a je to třetí vítězství v řadě. Žákovské týmy čeká ve středu vložené kolo ve Šternberku a v sobotu domácí střet s Černovírem.

PŘÍPRAVKA
Soupeřem obou jesenických družstev v okresních přeborech byla Vidnava a v obou případech to naši benjamínci zvládli – starší vyhráli v sobotu ve Vidnavě 8:1, mladší si v pondělí doma poradili se soupeřem 10:3.

Ach ty ospalé začátky!!

FK JESENÍK U19  :  TJ SOKOL ČECHOVICE U19   4:0  (3:0)

Ach ty ospalé začátky. Ne jinak tomu bylo i v tomto dalším domácím utkání se Sokolem Čechovice. Hned v 6. minutě jsme obstáli v těžké zatěžkávací zkoušce, a to brejku dvou útočníků na, v brance překvapeného, Jardu Dostála. Situaci bravurně, za pomocí dobře vyběhnuvšího Jardy v brance, vyřešil Jarda Orel, který vystihl přihrávku a zamezil tak vstřelení vedoucí branky hostí. Jak se ukázalo, byla to ojedinělá, avšak bezpečně gólová šance soupeře. Začátek špatný, konec dobrý. Kluci se probudili a začali hrát. Odpověď přišla za 5 minut, kdy Jarda Orel opět bravurně zpracoval vysoký míč na středu hřiště, posunul Pepovi Kneblovi, ten vyslal kolmicí do čtverce Karla Bajzu, který se z otočky nemýlil a poslal nás do vedení 1:0. Za 6 minut to bylo již 2:0 a kdo jiný skóroval, než Josef Knebl. Toho po pěkné kombinaci narážeček Zrník – Orel – Nguyen po pravé straně poslední jmenovaný našel bezchybně na malém vápně a Josef z otočky zvýšil na 2:0. O 2 minuty později rozvlnil síť hostů Martin Chromek po téměř totožné akci Nguyena z pravé strany, 3:0. Soupeř se však nevzdal a hned 2 minuty poté jejich brejkovou akci nakonec musel vyřešit a míč z brankové čáry vykopávat Honza Krátký. Více toho soupeř v první půli však neukázal. V dalším vývoji této části hry jsme ještě mohli po pěkných kombinacích náš náskok zvýšit. ve 41. minutě Honza Krátký překopl bránu z malého vápna a ve 45. minutě z přímého kopu našel Ríša Zrník hlavu Karla Bajzy na penaltě, brankář však chytl. Poločas 3:0.

Druhá půle připomínala z naší strany spíše jen udržování průběžného výsledku než, před domácím publikem, předvádění atraktivního útočného fotbalu. I takový však fotbal někdy bohužel je. Až v 70 minutě jsme se opět probudili a po akci Jardy Orla, který posunul kolmici na Josefa Knebla, který vystřelil a svojí druhou brankou pečetil konečný výsledek utkání na 4:0.

Splnili jsme si předsevzetí, a to opět potvrdit úspěch ze Šumperka a získat další tři body. Nyní nás však čekají silnější soupeři z Valašského Meziříčí, Přerova a Hranic. Uvidíme a držte nám palce.

Pro nenadálou marodku, se kterou se nyní potýkáme, nastoupili do utkání dva hráči U17, Jiří Mráz a Jiří Slámka. Jirka Mráz odehrál výborných 58 minut, Jiří Slámka 22 minut. Oba odvedli výborný výkon, děkujeme.

Sestava mužstva: Jaroslav Dostál – Jaroslav Vavrušák, Patrik Mazánek, Jan Krátký, Jaroslav Orel – Nguyen Van Tiep, Martin Chromek, Richard Zrník, Karel Bajza – Jiří Mráz, Josef Knebl

Střídali: Jiří Slámka, Jan Hanúsek

Další náhradník: Jiří Matějka – brankář

Také „patnáctka“ vítězně

BRODEK U PŘ. – JESENÍK 0 : 4 (0:2)

V dalším utkání krajského přeboru starších žáků jsme se rozhodli vyzkoušet nové rozestavení 4 – 2 – 3 – 1 a chtěli navázat na výborný výkon z minulého kola. Od úvodních minut jsme si vypracovali územní převahu, kdy jsme však kazili neskutečné množství přihrávek. Do šancí jsme dostávali obtížně. Hlavička Polzera šla nad břevnem domácí branky. Přímé kopy Zrníka a Bráblíka zase pánu bohu do oken. Povedený přímý kop Cekurase zase zneškodnil domácí brankař. Příchodem Cundrly a vrácením rozestavení na 4 – 4 – 2 se ještě zvýšila převaha hostí. Ve 24.min. se prosazuje po individuální akci Honza Švajka a otevřel skóre zápasu. Pojistit vedení mohl o chvíli později Horák, ale domácí brankař byl proti.Jiří Horák se přeci jenom branky dočkal ve 27.min., kdy po akci Pospíšila a Cekurase sám stal na malým vápně před domácím brankařem a míč uklidil k pravé tyči. Tutovku do půlky ještě spálil Kuba Litvík, který po nezištné přihrávce od Zrníka přestřelil domácí branku .

Po pohovoru v poločasové přestávce se obraz hry ve druhém poločase změnil a hned v 50.min. Marek Cekuras svým důrazem v osobním souboji s domácím brankařem po rohovém kopu Švajky přidal třetí branku FKJ. Po této bránce jsme provedli změny v sestavě, kdy dostali větší prostor ke hře i hráči z lavičky a hráče jsme různě točili na postech. Dobré střelecké příležitosti měl Bašný, ale i tyto střely byly nepřesné. Domácí se dostali k náznakům šancí, ale obrana a pozorný Látka nepřipustili korigování a komplikaci v utkání. Poslední branku v utkání vstřelil Daniel Pospíšil, který po přihrávce od Kozla prošel kolem posledního obránce a šajtlí obstřelil domácího brankaře. Další příležitosti Bašného, Balčiráka a Švajky zůstaly už nevyužity.

V dnešním utkání se naprosto otřepalo staré pořekadlo, že po hodech přichází půst. Po excelentním výkonu proti Mohelnici minulý víkend by se dnešní výkon mužstva dal nazvat jenom slabým odvarem. Hráčům nešla kombinace a ani náběhy do křídelních prostor. Možná to bylo zapříčiněno změnou rozestavení. Věřme, že ve středeční dohrávce ve Šternberku se herní výkon mužstva zlepší.

Sestava a hodnocení: Látka 6,5 – Orel 6, Nečesal 7, Balčirák 7, Horák 8 – Bráblík 6,5, Cekuras 8 – Pospíšil 7,5, Zrník 7, Švajka 8,5 – Polzer 7. Střídali: Kozel 6, Litvík 7,5, Cundrla 7, Bartoš 7, Bašný 6,5. Branky: Švajka, Horák, Cekuras, Pospíšil.

Vysoké vítězství ve Vidnavě

VIDNAVA – JESENÍK 1 : 8 (1:3)

V sobotním dopoledni odehrálo naše mužstvo další mistrovské utkání okresního přeboru starších přípravek ve Vidnavě. Od úvodních minut měli hráči FKJ v utkání navrch a svoji převahu dokázali v rychlém sledu brankami Lukáše Hlobila, Mariana Bartoše a Ondřeje Formánka zúročit v tříbrankové vedení. Toto vedení jakoby mužstvo úplně vyvedl z nastolené taktiky a hráči začali upřednostňovat individuální hru a zapomínali na to, že fotbal je kolektivní sport. Přesto si hosté vypracovali spoustu šanci, které však velmi lehce zahazovali. Domácí se k ohrožení branky hostů dostávali jenom minimálně a to ještě většinou po zbytečných chybách hostující obrany. Obdrženou branku si hosté vstřelili sami po špatné rozehrávce v obraně. Těsně před poločasem se vytáhl ukázkovou robinzonádou z dob Pavla Srníčka Karel Zelinka a nepřipustil komplikace v zápase.

Do druhého poločasu domácí vlítli se snahou o vyrovnání, ale i druhý jesenický gólman David Novák své mužstvo podržel. Hosté s v úvodu druhého poločasu trápili s přesnou rozehrávkou, ale jakmile Ondřej Formánek vstřelil čtvrtou branku svého mužstva začalo na hřišti existovat jenom jedno mužstvo a to hosté. Ti najednou pochopili, že s pohybem a s přesnou rozehrávkou budou domácí hráče přehrávat. šance přicházeli jako na běžícím páse, ale Radim Nedoma, Ondřej Tomášek, Lukáš Hlobil a Jan Drochýtek je nedokázali proměnit. Posledně jmenovaný však výstavní střelou zatřásl jenom domácím břevnem. Do konce utkání hosté přidali další branky a to zásluhou opět Ondřeje Formánka, dvakrát Karlem Zelinkou a Marianem Bartošem.

Vítězství hostů je zcela zasloužené a přesvědčivé, pokud si hráči dokázali přihrát, tak měli jasnou převahu a neměli problém si vytvářet brankové příležitosti. Domácí mužstvo působilo dosti odevzdaným dojmem a střelecké příležitosti měli jenom po zbytečných chybách hostující obrany.

Sestava FKJ: Zelinka Karel – Zelinka Matěj, Bartoš Marian, Formánek Ondřej, Tomášek Ondřej, Hlobil Lukáš. Střídali: Nedoma Radim, Drochýtek Jan, Novák David. Branky: Formánek 3x, Bartoš 2x, Zelinka Karel 2x, Hlobil.

Jesenická kanonáda

BRODEK U PŘEROVA – JESENÍK 2 : 12 (1:6)

Jesenická U-13 svým výkonem i výsledkem dala vzpomenout na loňskou mistrovskou sezonu, kdy válcovala své protivníky rozdílem třídy. V Brodku u Přerova si hosté připsali poprvé v této sezoně dvouciferné vítězství a nadále udržují ze soupeřových hřišť stoprocentní bodovou bilanci.

Velmi dobré utkání a zodpovědný kolektivní výkon. Tak charakterizovali vystoupení v Brodku trenéři jesenického týmu Karel Cundrla a Karel Zelinka. Jejich svěřenci od první do poslední minuty ovládli dění na hřišti a na rozdíl od předchozích střetnutí se tentokrát prosazovali v koncovce. Tomáš Cundrla dal čtyři branky a navázal na týden starý hattrick do sítě Mohelnice. Ve středečním vloženém kole ve Šternberku však bude tento hráč chybět, protože Olomoucký krajský fotbalový svaz zcela nepochopitelně na stejný termín svolal sraz krajského výběru nejlepších hráčů ročníku 2002.

V Brodku se střelecky dále prosadili dvakrát Dostál a Bouchal, po jedné trefě přidali Bartoš, Latzel, Sytař a Zelinka.

Sestava: Vajda (Hamšík) – Plšek, Sytař, Krézek, Zelinka, Dostál, Bouchal, Cundrla, Latzel, Buček, Sedlák, Bartoš, Drastich.

Rozjížděli jsme se pomalu

FK Jeseník  –  TJ Sokol Čechovice  –  6 : 1 (4 : 1)

Sestava:    Pastucha-1,5  –  Táborský-3; Slámka-2; Bajza-1,5;

Hapala-3  –  Bartošek-2; Mráz-2; Gnida-2,5; Bužík-3

Urban-3; Zálešák-2,5 // Brumovský-3,5

Branky:     2x Urban; 1x Zálešák, Slámka, Gnida, Bužík

Komentář: Pro nemoc chyběli hned čtyři hráči kádru a tak jsme měli velmi omezené možnosti při skládání sestavy pro utkání s Čechovicemi. Ve svízelné situaci nám vypomohl Karel Bajza a tak seděl na střídačce, vedle náhradního brankáře, alespoň jeden hráč.

Utkání začalo vskutku divoce. Hned z prvního útoku jsme vstřelili branku (Zálešák, naběhnuvší si na přihrávku za obranu soupeře), jenomže soupeř za další dvě minuty srovnal. Brankové dostihy pokračovaly a do vedení nás opět poslal Slámka, když se nejlépe zorientoval ve skrumáži po rohovém kopu. Soupeř měl naprosto stejnou příležitost záhy poté, ale brankář Pastucha již zřejmě nechtěl inkasovat a tak několikrát po sobě zasahoval na brankové čáře a svoji branku uhájil. Ve 14. min. jistil náš náskok Gnida, který prošel středem soupeřovy obrany a střelou do protisměru pohybu brankáře skóroval potřetí. Po divokém úvodu se hra přece jen trochu zklidnila a probíhala především ve středu pole. Průvodním jevem této pasáže zápasu byla na obou stranách veliká nepřesnost v kombinaci. Hráči nebojovali ani tak proti sobě, jako proti míči, kluzkému terénu a hlavně sami proti sobě a své nesoustředěnosti. V nezáživném konci poločasu jsme se prosadili ještě jednou, když individuální akci Zálešáka dokončil gólovou dorážkou Bužík.

V kabině jsme si hodně „povídali“ a již od prvních minut druhé půle byla vidět změna. Začaly „chodit“ přihrávky, zlepšil se pohyb bez míče a najednou zůstalo na hřišti prakticky jen jedno družstvo. Vytvářeli jsme si jednu brankovou příležitost za druhou, ale koncovka byla žalostná, když jsme několikrát nedokázali trefit ani prázdnou branku soupeře. Přesto jsme měli režii utkání jasně ve své moci a konečně jsme alespoň naznačili naše možnosti. Soupeř již nestačil a prakticky naši branku vůbec neohrozil. Z již zmíněného množství brankových příležitostí jsme přece jen dokázali alespoň dvě využít, když se dvakrát střelecky prosadil Urban.

Celkové hodnocení:  slabý, postupně se lepšící výkon

Nábor

Ve středu 24.9.2014 pořádal FK Jeseník ve spolupráci s komisí mládeže Krajského fotbalového svazu Olomouc a pod záštitou Fotbalové asociace České republiky nábor dětí do sportovních klubů.

Přestože akce měla přímo ve svém názvu slovo nábor, ve skutečnosti šlo o cílenou akci na děti předškolního věku a prvních tříd základní školy ve snaze vyvolat u těchto dětí chuť sportovat a obecnou radost z pohybu. Jak uvedl v úvodu jesenické akce Oldřich Vitonský, předseda komise mládeže krajského fotbalového svazu, není vůbec důležité, zda se děti přihlásí do fotbalového oddílu, který tuto akci pořádá. Podstatné je, aby vůbec začaly sportovat, ať už si vyberou jakékoliv jiné odvětví.

Jesenické akce se ve středu dopoledne na fotbalovém stadionu FK Jeseník zúčastnilo okolo 80 dětí z jesenických školek a prvních tříd základní školy. Každý z účastníků si odnesl tričko, medaili a dárkový balíček. Kdo se navíc registruje do fotbalového oddílu do konce listopadu, získá od fotbalové asociace další věcné dary, mimo jiné o kopačák puma, sportovní tašku a další vybavení. Tento „startovací“ fotbalový balíček se týká nově příchozích dětí ročníku 2007.